film NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI

FILM „SÍLA LIDSKOSTI“

Síla lidskosti. Hrdinský čin Brita Nicholase (Nickyho) Wintona, který za druhé světové války zachránil 669 převážně židovských  dětí z Československa. Těmto dětem dokázal obstarat nový domov a rodinu. A  držel to v utajení 50 let i před svými blízkými. Díky Nickovi žije dnes přes 5000 lidí. Winton vypravil celkem 8 vlaků, které úspěšně dorazily do Anglie, až na poslední 9. vlak, který nevyjel kvůli začátku války 1.září 1939. Film a besedu navštívili žáci 7.,8. a 9.ročníků.Tady jsou  dojmy některých z nich:

Film se mi líbil, byl poučný, velmi dojemný a dal mi něco do života. Je mi těch dětí opravdu líto, nechtěl bych to nikdy zažít. Přesto byl pan Winton usměvavý vtipálek. Zkrátka byl, je a bude hrdina.
 Kryštof

Většinou jsem patřila k lidem, kteří si říkají – co bylo, stalo se. Po zhlédnutí jsem teprve pochopila, jak strašné to za války bylo. Nicholas Winton byl opravdu hrdina. Zachránit tolik dětí není jen tak. Je smutné, že poslední vlak nedojel. Ta představa, že by bez Nicholase tady nebylo 5000 lidí, je neuvěřitelná. Film byl moc krásný. Když si člověk uvědomí, kolik lidí mělo to štěstí a jsou tady díky panu Wintonovi…
Bea

Podle mě to byl velmi poučný a takový smutný film. Bylo zde hodně věcí, nad kterými se člověk musel zamyslet. Na konci dokumentu jsem byl inspirován, že bych také chtěl něco takového udělat…zachránit někomu lidský život.
Patrik

Film byl zajímavý. Nicky byl dobrý člověk. Obdivuji ho za to, že chtěl pomoci bezmocným dětem a nikomu se svým skutkem nechlubil.
David

Dokument se mi velmi líbil. Vše v něm bylo velmi hezky a srozumitelně popsané. Bylo hezké, jak byl dokument zpracován (rozhovory se zachráněnými dětmi, skutečné snímky…). Věřím, že tento dokument se líbil spoustě lidem a měl hodně úspěchů. Jsem ráda, že jsem ho mohla vidět.
Anička

Myslím, že tento dokument o panu Wintonovi by měl vidět každý, aby si uvědomil, že lidé skutečně můžou ostatním pomáhat, ale stačí jenom chtít. Tohoto člověka moc obdivuji a zůstane mi ten pocit navždy. Bude pro mě i pro moje spolužáky obrovským vzorem.
Barča

Film na mě měl, má a ještě bude mít velký dopad. To, co Nicholas Winton udělal, je poučné nejen pro pár lidí, ale pro celé lidstvo. Že i špetka ochoty a smilování může vyústit ve stovky zachráněných dětí. Nic není nemožné, díky jednomu člověku je dnes naživu přes 5000 lidí. Tento muž je pravou sílou lidskosti.
Filip

PTALI SE – Majda a Jindra